{TICKER}
                                    Home            Posts            SportsTicket           
Parkston's Dawson Semmler is ranked No. 5 at 170 pounds but is a guy you don't wanna see in your bracket at state


You do not want to see Parkston's Dawson Semmler in your bracket
Feb 15, 2017

By Rich Winter

A few weeks ago I asked a wrestling officianado friend to name someone in the 160 pound weight class that might be flying under the radar, yet, would be a dangerous opponent at the state meet.

 

Without hesitation my source sad, "You do not want to see a 'cornered animal' in Parkston's Dawson Semmler."

 

Well, in a late season curveball it looks like the rest of the 160 lb. class won't have to worry about Semmler as he made the leap to 170 pounds with the state tournament approaching.  Or will they if he drops back to 160 lb.?

 

If not that means a whole new crew is going to need to be on the lookout for a guy that finished 3rd at 145 pounds in state a year ago. 

 

In the final wrestling rankings of the regular season, Semmler checks in at No. 5

1 - Brozik - Winner

2 - Nachtigal - Hot Springs

3. Orris - Clark Willow Lake

4. Krause - Mccook Central-Montrose

5. Semmler - Parkston

Let's just for instance he stays at 170 lb. and say those rankings hold through the state tournament seedings and Semmler gets seeded 5th in the state tournament.

That Friday night quarterfinal with Krause could be delicous!

 

Will he or won't he?  That is the question!

 

Final team rankings:

1. Beresford

2. Canton

3. Philip

4. Webster

5. Winner

 

The whole seeding thing for state and the tightness at the top in the team rankings suggest this B Tournament could be one for the ages.

 

Great article I saw posted today on liveticket.tv that listed the all-time wrestling records in South Dakota.


http://www.rapidcityjournal.com/sports/local/all-time-south-dakota-high-school-wrestling-records/article_188df8a2-c4c0-56e8-9e8d-201b667a0e07.html?utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=user-share

 

Did Bennett Counties Jeff Ireland really have 369 takedowns in a season?

Pins in a season Gordon Assman 31...What?

ALL-TIME SOUTH DAKOTA HIGH SCHOOL WRESTLING RECORDS

  • Feb 24, 2005

 

 

 

 

 

 

 

INDIVIDUAL

PINS, SEASON

CLASS A

Frosty Paris, Sturgis, 2002-03 32

Justin Harty, Lead, 1991-92 32

Paul Bravo, Pine Ridge, 1998-99 32

Gordon Assman, Winner, 1996-97 31

Doug Wilson, Sturgis, 1988 31

Cory Johnston, Sturgis, 1994-95 31

Levi Hollmer, Pierre, 1992-93 30

Jason Hill, Milbank, 2001-02 30

Ben Johnson, Sisseton, 1998-99 29

Jason Anderson, Sturgis, 2001 29

Nate Oviatt, Sturgis, 2001 29

Ben Johnson, Sisseton, 1997-98 29

Jeff Burns, Winner, 1989-90 29

Justin Harty, Lead, 1990-91 29

Justin Harty, Lead, 1989-90 29

David Rowe, Mobridge, 1984-85 29

Randy Lewis, R.C. Stevens, 1974-75 29

CLASS B

Cory Wallman, Marion-Freeman, 1994-95 45

Chad Johnson, Lyman, 1997-98 41

Andy Borsin, Sioux Valley 37

Dallas Mitchell, EP-Jefferson 37

Brian VanEmmerik, McCook Central, 1995-96 37

Tom Johnson, Harrisburg, 1997-98 37

Joe Clark, Hoven-Cresbard, 2001-02 36

Kevin Andersen, Parker, 1994-95 34

Kevin Andersen, Parker, 1993-94 34

Lynn Wagner, Miller, 1985-86 34

Greg Sayler, Freeman 34

PINS, CAREER

CLASS A

Thad Wallin, S.F. Roosevelt 211

Jeremy Roe, Lennox, 1994-00 110

Ben Johnson, Sisseton 106

Matt Kauffman, Mitchell 104

Paul Wong, Canton, 1990-95 101

John Buxton, Spearfish, 1983-88 97

Justin Harty, Lead, 1988-92 90

CLASS B

Chad Johnson, Lyman, 1992-98 172

Nate Hansen, Gregory 145

Kirk Wallman, Freeman, 1984-88 141

Brian Brady, Stanley County 139

Derek Pirner, Elk Point-Jefferson, 1997-03 133

Troy Wallman, Feeman, 1983-88 133

Jeff Heumiller, McCook Central 133

Brian VanEmmerick, McCook Central 123

Tim Curran, Elk Point-Jefferson, 1996-02 122

Andrew Sinclair, Gregory 121

Kevin Andersen, Parker, 1991-95 119

Ryan Resel, Miller 118

Jerry Clark, Hoven-Cresbard 118

PINS, CONSECUTIVE

CLASS A

Randy Lewis, R.C. Stevens, 1974-75 45

Levi Hillmer, Pierre 33

Justin Harty, Lead 32

CLASS B

Kirby Phillips, Webster 28

Lynn Wagner, Miller, 1985-86 27

Kirk Wallman, Freeman, 1984-85 24

QUICK PIN

CLASS A

Adam Everson, Mitchell, 2005 5 seconds

Ryan Krause, Milbank 5 seconds

Joe Koller, Vermillion, 2000 5 seconds

Tyler Soulek, Mitchell, 2002 6 seconds

Tyler Anderson, Brandon Valley, 1996 6 seconds

Shawn Watson, Spearfish, 1994 6 seconds

Scott Fodness, Lennox, 1985 6 seconds

Gordon Assman, Winner, 1997 7 seconds

Stan Opp, Aberdeen Central, 1967 7 seconds

Doug Schmidt, Todd County, 1981 7 seconds

John Cass, Pierre, 1985 7 seconds

Jason One Feather, Pine Ridge, 1991 7 seconds

Tony Hintgen, Yankton, 1984-85 7 seconds

Shawn Powers, Chamberlain, 1985 7 seconds

Randy Calhoun, Custer, 1970 7 seconds

Bruce Stegenga, Brandon Valley, 1988 7 seconds

Devon Bartscher, Mitchell, 1982-83 7 seconds

Ron Krause, Milbank, 1991-92 7 seconds

Brett Goodwin, Belle Fourche, 1996 7 seconds

Jake Duprel, Sturgis, 2003-04 7 seconds

CLASS B

Shaun Cronin, Stanley Co., 1998 5 seconds

Shane Byrd, Wess. Springs-Woon., 1997 5 seconds

Jeremiah Nilson, Alcester-Hudson, 1995 5 seconds

Jim McGrath, Faulkton, 1986-87 5 seconds

Tim Pranger, Platte, 1987 5 seconds

Nash Vissia 5 seconds

Scott Coughlin, De Smet, 1999-00 6 seconds

Greg Nielsen, Andes Central, 1994 6 seconds

Greg Darrow, Edgemont, 1996-97 6 seconds

Josh Konrad, Parkston, 1996 6 seconds

Jeff Ireland, Bennett Co., 1994-95 6 seconds

Tom Even, Parker, 1990-91 6 seconds

Marty Neugebauer, Parkston, 1983 6 seconds

Lee Stewart, Scotland, 1984 6 seconds

Chad Peterson, De Smet, 1988 6 seconds

Marcus Kamerzell, Bennett Co., 1991 6 seconds

James McCord, WL-Plankinton, 1986 6 seconds

Jerry Clark, Hoven-Cresbard 6 seconds

Andrew Sinclair, Gregory, 2002 6 seconds

TAKEDOWNS, SEASON

CLASS A

Travs King, R.C. Stevens, 1992-93 256

Seth Webster, Custer, 1996-97 218

Pat Dwyer, S.F. Washington, 1995 209

Tyler Bryant, Pierre, 1995-96 208

Tyler Bryant, Pierre, 1996-97 190

Jason Orel, Winner, k2002-03 189

Brook Voorhees, 1998 179

Tyler Bryant, Pierre, 1997-98 166

Justin Lindsey, Watertown, 2001-02 165

Les Sigman, Sturgis, 1999 154

CLASS B

Jeff Ireland, Bennett Co., 1995-96 369

Phil Sverck, Alcester-Hudson, 1995-96 336

Tony Denke, Bennett Co., 1996-97 271

Hannon Hisek, Bon Homme, 1998-99 231

Brandon Padden, Harding Co., 1999-00 213

Nate Hansen, Gregory, 2003 208

Lincoln McIlravy, Philip, 1990-91 208

Lance LeLonde, Flandreau, 1995-96 208

Brian Clapham, Edgemont, 1996-97 196

Rocky Forman, Miller, 1998-99 178

TAKEDOWNS, CAREER

CLASS A

Tyler Bryant, Pierre, 1994-98 710

Jason Orel, Winner, 1998-03 657

James Lemke, West Central, 1999-04 583

Toby Bryant, Pierre, 1993-97 424

Nate Althoff, Watertown 421

Seth Webster, Custer 420

Travis King, R.C. Stevens 417

Jeremy Roe, Lennox, 1994-00 413

Adam Feldman, Mitchell 406

CLASS B

Nate Hansen, Gregory 720

Jeff Heumiller, McCook Central, 1997-02 691

Tony Denke, Bennett Co., 1992-97 658

Lincoln McIlravy, Philip, 1986-92 639

Chance Stoeser, Stanley Co., 1988-94 597

Jeff Ireland, Bennett Co., 1991-96 570

Rocky Forman, Miller 547

Matt Hanson, Gregory, 1987-92 535

Phil Serck, Alcester-Hudson 484

Billy Konst, Philip, 1986-92 479

Kristopher Dozark, Stanley Co., 1993-98 476

John Latham, Harding County, 1999-04 472

Justin Willuweit, Gregory 409

Jared Richter, Wessington Springs, 1990-96 400

REVERSALS, CAREER

CLASS A

Adam VonEye, Douglas, 1999-04 149

Doyle Everson, Mitchell, 1979-83 126

Jeremy Begeman, Lennox, 1991-96 117

Kurt DeYoe, Belle Fourche, 1991-94 115

Branden Nielson, Winner, 1990-94 113

Bruce Halter, Huron, 1979-841 1l0

Gene Fisher, Winner 107

Greg Hamerly, Lennox, 1975-79 104

Skylair Lappe, Douglas, 1999-04 101

CLASS B

Travis Slack, Harrisburg, 1995-01 197

James Ready, Bennett Co., 1995-00 192

Brian Brady, Stanley Co. 168

Steve Hoffman, Stanley Co., 1982-87 168

Austin Gregg, McCook Central, 1994-99 161

Kristopher Dozark, Stanley Co., 1993-98 149

Todd Bunker, Arlington, 1997 148

Pat Payer, Mobridge, 1994-00 146

Cory Olson, Bennett Co., 1990-95 140

ESCAPES, SEASON

CLASS A

Chad Anderson, Sturgis, 1999 57

Curt Danielson, Sturgis, 2003 57

Kenny Danielson, Sturgis, 2003 57

Clayton Peters, Winner, 1996-97 56

Jeremy Gouldin, Sturgis, 2001 54

Willie Huotari, Sturgis, 1984-85 53

Andy Sieck, Brandon Valley, 1996 52

Kris Corliss, Belle Fourche, 1999-00 51

Chad Peterson, Winner, 1994-95 50

Ryan Hansen, Madison 49

Spencer Novotny, Winner, 2003-04 48

Clay Olivier, Lyman, 1997-98 48

Mike Blick, Canton, 2001-02 46

Bob Lynde, Canton, 2001-02 45

Steve McGraw, Lennox, 1984 45

CLASS B

George Deering, Wall, 1994-95 74

Jet Price, Harding County, 2004 63

Tom Ascher, Mobridge, 1999-00 53

Andy Sieck, 1995-96 52

Dallas Reasonover, Parker, 1997-98 52

Austin Gregg, McCook Central, 1997-98 51

Dan Heil, Mobridge, 1994-95 51

Nathan Miller, Parker, 1997-98 50

Jason Sommer, Parkston 49

Brett Keller, Mobridge, 1989-90 49

Taylor Forsling, Elk Point-Jefferson, 20202-03 48

Jeremy Swenby, Newell, 2000-01 47

Raja Abbott, Stanley Co., 1989 47

Kurt Stukel, Gregory, 1988-89 46

Clint DeBoer, Bon Homme, 1991-92 46

ESCAPES, CAREER

CLASS A

Clayton Peters, Winner, 1995-99 160

Wade Charron, Huron, 1992-97 133

James Lemke, West Central, 1999-04 122

Chad Anderson, Sturgis, 1997-00 122

Toby Bryant, Pierre, 1993-97 121

Jarae Wire, Madison 119

Jon Meedering, Huron, 1992-97 118

Scott Larsen, Sturgis, 1983-86 116

Adam Marcus, Huron, 1990-95 110

Kris Corliss, Belle Fourche, 1998-01 107

Chad Peterson, Winner, 1994-95 107

Jayd Schuyler, Winner, 1987-92 104

Ben Schnaible, Belle Fourche, 1990-94 104

CLASS B

Austin Gregg, McCook Central, 1994-99 183

Curtis Childs, Parker, 1994-99 169

Justin Sisson, Harrisburg, 1995-01 167

Raja Abbott, Stanley Co., 1985-90 151

George Deering, Wall 150

Jason Grim, Gregory, 1997-02 147

Dallas Reasonover, Parker, 1995-2001 143

Dominic Schmidt, WS-Woonsocket, 1996-97 141

Tyler McGregor, McCook Central, 1994-99 139

Kyle Kadinger, 1999-04 136

Tim Fink, Harrisburg, 1988-94 133

Charlie Larson, Harrisburg, 1992-98 128

Eric Littel, Edgemont, 1988-92 126

Dan Heil, Mobridge, 1993-96 126

NEAR FALLS, SEASON

CLASS A

Mike Murray, R.C. Stevens, 1985-86 109

Jason Buxton, Spearfish, 1985-86 88

John Donovan, Chamberlain, 1986-87 85

Dan Schultz, Belle Fourche, 1985-86 80

Randy Coughlin, Spearfish, 1984-85 75

Craig Clem, Lead, 1992-93 70

Aaron Tietze, Mitchell 69

Matt Lantz, Winner 65

Pat Smith, Hot Springs, 1985-86 65

CLASS B

John Latham, Harding County, 2003-04 138

Scott Thompson, Andes Central 110

Heath Kennedy, Philip, 1994 109

Troy Wallman, Freeman 108

Cody McFarland, Newell, 1999-00 106

Mark Donovan, Arlington, 1985-86 96

Troy Wallman, Freeman, 1986 93

Kirk Wallman, Freeman 82

Tony Denke, Bennett Co., 1994-95 77

Jim Behm, De Smet, 1984-85 74

Cody Edgar, Faulkton, 2001-02 73

Jason Richie, Clear Lake, 1985-86 73

Tony Ward, Bennett Co., 1989-90 73

NEAR FALLS, CAREER

CLASS A

Steve Schultz, Belle Fourche, 1984-88 198

Mike Murray, R.C.Stevens, 1983-87 196

Ray Ringstmeyer, Winner, 1986-90 193

James Lemke 192

Rick Stevens, Belle Fourche, 1984-88 185

Adam Feldman, Mitchell 183

Greg Harmerly, Lennox, 1975-79 178

John Donovan, Chamberlain 174

CLASS B

Troy Wallman, Freeman, 1983-88 434

Heath Stoeser, Stanley County 332

Kirk Wallman, Freeman, 1984-88 327

John Latham, Harding County, 1999-04 291

Derek Pirner, Elk Point-Jefferson, 1997-03 278

Jared Richter, Wess. Springs, 1990-96 250

Tony Denke, Bennett Co., 1991-97 248

Kyle Donnelly, Elk Point-Jefferson, 1998-03 248

Darren Lytle, Wall, 1984-89 224

Brent Henricksen, Arlington 215

Mark Donovan, Arlington, 1981-86 215

David Rowe, Mobridge, 1981-86 215

Jim Woods, Arlington, 1984-88 210

VICTORIES, SEASON

CLASS A

Jared Inhofer, Sturgis, 2002-03 47

Nate Oviatt, Sturgis, 2001-02 47

Tucker Michels, R.C. Stevens, 2001-02 46

Jared Inhofer, Sturgis, 2002-03 45

Andy Smit, Lennox, 2002-03 45

Brian Krause, Milbank, 2001-02 45

Thad Wallin, S.F. Roosevelt, 2003-04 45

Jason Anderson, Sturgis, 2001-02 44

Jared Webster, Custer, 2001-02 44

Jesse Wood, Milbank, 2001-02 44

Shawn Karol, Sturgis, 2000-01 44

Ben Johnson, Sisseton, 1998-99 44

Jeremy Roe, Lennox, 1998-99 44

Jeremy Roe, Lennox, 1999-00 44

Cory Wellnitz, Milbank, 1999-00 44

Luke Neely, R.C. Stevens, 2001-02 43

Jason Hill, Milbank, 2001-02 43

Tucker Michels, R.C. Stevens, 2000-01 43

Steve Tiger, Todd County, 1999-00 43

Jared Webster, Custer, 1999-00 43

Tucker Michels, R.C. Stevens, 2001-02 43

Andy Everson, Mitchell, 2001-02 43

Brandon Rhoades, R.C. Central, 1997-98 43

Mike Sneesby, Lead, 2001-02 43

CLASS B

Andrew Sorenson, Garretson, 2002-03 50

Cory Wallman, Marion-Freeman, 1994-95 50

Greg Cook, Dakota Valley, 1999-00 50

John Preheim, Marion-Freeman, 1999-00 50

Jerry Clark, Hoven-Cresbard, 2001-02 49

Joe Clark, Hoven-Cresbard, 2001-02 49

Travis Slack, Harrisbsurg, 1999-00 49

Doug Ireland, Bennett Co., 1994-95 49

Derk Pirner, Elk Point-Jefferson, 2002-03 49

Jeff Heumiller, McCook Central, 2001-02 49

Zach Blindert, 2003-04 49

James Cawthorne, Harrisburg, 2001-02 48

Ross Deelstra, Parker, 2003-03 48

Jeff Ireland, Bennett Co., 1995-96 48

Chance Stoeser, Stanley Co., 1992-93 48

Alex Radway, Philip, 2000-01 47

Adam Campbell, Harrisburg, 2001-02 47

Doug Ireland, Bennett Co., 1997-98 47

Tim Curran, Elk Point-Jefferson, 2001-02 47

Get breaking news sent instantly to your inbox

 

Wade Sivertson, Miller, 1999-00 47

John Henjum, Harrisburg, 1999-00 47

Chad Schilling, Mobridge, 1992-93 47

Tony Denke, Bennett Co., 1995-96 47

Jeff Heumiller, Harrisburg, 1999-00 47

Jeff Heumiller, Harrisburg, 2000-01 47

Dan Bonte, Garretson, 2002-03 47

Sam Johnson, Garretson, 2002-03 47

Chad Johnson, Lyman, 1997-98 47

VICTORIES, CAREER

CLASS A

Jared Webster, Custer 233

Thad Wallin, S.F. Roosevelt 213

James Lemke, West Central, 1999-04 204

Jeremy Roe, Lennox, 1994-00 193-31

Nate Althoff, Watertown 155

Skylair Lappe, Douglas, 1999-04 177

Jordan Zens, Madison, 1995-01 177-38

Ben Johnson, Sisseton 176

Jarae Wire, Madison, 1996-02 171-63

Tucker Michels, R.C. Stevens 162-18

Jason Orel, Winner, 1998-03 162

Matt Kauffman, Mitchell 162

Seth Webster, Custer 161-16

Brandon Padden, Harding Co. 159-46

John Buxton, Spearfish 159-7

David Rowe, Mobridge 156-8-2

Billy Morrow, Hot Springs 149-42

Scott Russell, Spearfish 148-37-4

Tim Manning, Vermillion 146-20-1

Steve Winkelman, Brandon Valley 144

Adam Feldman, Mitchell 143

Aric Stien, Madison 142-38-4

Tyler Bryant, Pierre1994-98 141-18

CLASS B

Cory Wallman, Marion-Freeman 264-8

Jeff Heumiller, McCook Central 253

Hannon Hisek, Bon Homme 241-7

Travis Slack, Harrisburg, 1995-01 241-31

Derek Pirner, Elk Point-Jefferson, 1997-03 241-25

Nate Hansen, Gregory, 1998-03 232

Chance Stoeser, Stanley Co. 224-20-1

Jared Richter, Wess. Springs 224-35-1

Heath Stoeser, Stanley Co. 219-43

Dan Bonte, Garretson 216-14

Kirby Cronin, Stanley Co. 215-58

John Henjum, Harrisburg, 1995-01 213-20

Kristopher Dozark, Stanley Co. 213-35

Billy Konst, Philip 212-17

Doug Ireland, Bennett Co. 212-30

Chad Johnson, Lyman, 1992-98 211

Brian Brady, Stanley Co. 206-67

Tony Denke, Bennett Co. 205-17

Kirk Wallman, Freeman 201-0

Lincoln McIlravy, Philip 200-25

Matt Mower, Ipswich 200-63

VICTORIES, CONSECUTIVE

CLASS A

Tim Manning, Vermillion, 1979-83 94

Justin Harty, Lead, 1988-92 93

Randy Lewis, R.C. Stevens, 1972-75 93

B.J. Jones, Mitchell 85

Tyler Bryant, Pierre, 1996-1998 82

James Lemke, West Central 82

Brandon Rhoades, R.C. Central, 1996-98 74

Aaron Graumann, S.F. Roosevelt, 1999-01 70

Nate Althoff, Watertown 66

Adam Feldman, Mitchell 63

CLASS B

Kirk Wallman,Freeman 201

Tony Denke, Bennett Co. 136

Lincoln McIlravy, Philip 129

Derek Pirner, Elk Point-Jefferson, 1996-02 126

Hannon Hisek, Bon Homme 107

Brian VanEmmerik, McCook Central, 1994-96 106

Dave Hofer, Sully Buttes 96

Dan Bonte, Garretson 94

SIX-TIME STATE CHAMPIONS

Kirk Wallman, Freeman 1984-85-86-87-88-89

FIVE-TIME STATE CHAMPIONS

Lincoln McIlravy, Philiip 1988-89-90-91-92

Hannon Hisek, Bon Homme 1994-95-96-97-98

FOUR-TIME STATE CHAMPIONS

Chad Uhrig, Sully Buttes 1996-97-98-99

Travis Slaba, Wagner 1992-93-94-95

Cory Wallman, Marion-Freeman 1992-93-94-95

Rick Jensen, Watertown 1971-72-73-74

David Rowe, Mobridge 1983-84-85-86

Gary Wallman, Miller 1961-62-63-64

Troy Wallman, Freeman 1985-86-87-88

Nick Smith, Yankton 2001-02-03-04

THREE-TIME STATE CHAMPIONS

Nate Althoff, Watertown 2000-01-02

Kirk Bainter, Winner 1980-81-82

Dan Bonte, Garretson 2001-03-04

Toby Bryant, Pierre 1994-96-97

Tyler Bryant, Pierre 1996-97-98

Jason Buxton, Spearfish 1986-87-88

John Buxton, Spearfish 1985-87-88

Hazen Bye, Vermillion 1982-83-84

Tony Denke, Bennett Co. 1995-96-97

Doyle Everson, Mitchell 1980-82-83

Jacob Forster, S.F. Lincoln 1995-97-98

Shannon Frewaldt, Garretson 1989-91-92

George Grubbs, Gregory 1972-73-75

Justin Harty, Lead 1990-91-92

Eric Hauan, Sturgis 1998-99-00

Dave Hofer, Sully Buttes 1974-75-76

Jordan Zens, Madison 1999-00-01

Kain Klinkhammer, Howard 1993-94-95

Jesse Krause, Milbank 1995-96-97

Randy Lewis, R.C. Stevens 1975-76-77

Brad Lhotak, Wagner 1990-91-92

Mark Manning, Vermillion 1978-79-80

Tim Manning, Vermillion 1981-82-83

Tucker Michels, R.C. Stevens 2000-01-02

Mike Pankratz, Freeman 1986-87-88

Ryan Resel, Miller 1991-92-93

Brad Robinson, Huron 1984-85-86

Jan Sanderson, Brookings 1968-69-70

Greg Schmidt, Redfield 1964-65-66

John Schiley, Webster 1973-74-75

Stan Steffenson, Lake Preston 1976-77-78

Danny Swatek, Wagner 1994-95-96

James Lemke, West Central 2002-03-04

Jeff Heumiller, McCook Central 1999-01-02

David Pirnier, Elk Point-Jefferson

Jay Swatek, Wagner 1990-91-92

George Thompson, Milbank 1990-92-93

Brian VanEmmerik, McCook Central 1994-95-96

Lynn Wagner, Miller 1983-84-86

Justin Ward, Watertown 1998-99-00

Dale Westberg, Huron 1978-79-81

Mike Wiley, Webster 1979-80-82

Wayne Willuweit, Burke 1971-72-73

Nick Wolf, Howard 1997-98-99

Jordan Zens, Madison 1999-00-01

CONSECUTIVE DUAL MEET VICTORIES

CLASS A

Sturgis, 1997-03 58

Mitchell, 1981-83 38

Mitchell, 1990-93 37

Milbank, 1991-93 32

Rapid City Stevens, 1986-88 27

CLASS B

Howard, 1998-01 51

Parkston, 1984-88 41

Arlington, 1985-88 37

Stanley County, 1990-94 36

Stanley County, 1996-97 36

Wagner, 1990-93 35

Kimball 33

Hoven, 1976-79 28

Garretson, 1973-75 24

PINS, SEASON

CLASS A

Sturgis, 2001-02 260

Chamberlain, 1992-93 244

Sturgis, 2003-04 233

Winner, 1991-92 208

West Central, 1994-95 208

Mitchell, 1994-95 198

Winner, 2002-03 194

Lennox, 1995-96 192

Belle Fourche, 2000-01 181

Lennox, 1999-00 173


 



  On Facebook
  On Twitter