Home            Posts            SportsTicket           
Lexi Leishner finished 14th at the MCM Invite on Tuesday


ETHAN/PARKSTON girls capture MCM invite
Aug 30, 2017

By Rich Winter

Well, well, well, E/P coach Jared Digmann has to be thrilled with the performance of his Ethan/Parkston girls at the MCM invite in Salem yesterday. 

 

Led by a 4th place finish from Lindsey Roth and a 5th place effort from Adaya Plastow, the girls won the team title by scoring just 20 points to outdistance Winner, Flandreau and B favorite, Duebrook. With four girls running 22:13 or under, this could be a dangerous team in the Class A ranks. 

Girls team scores: 1. Ethan/Parkston, 20; 2. Winner Area, 25; 3. Flandreau, 28; 4. Deubrook Area, 31; 5. Dell Rapids, 38; 6. Burke/South Central, 72; 7. Canistota, 89; 8. Mount Vernon/Plankinton, 91; 9. De Smet, 93; 10. Howard, 96; 11. West Central, 105; 12. Chamberlain, 117; 13. Viborg-Hurley, 126; 14. McCook Central/Montrose, 145; 15. Bon Homme, 157.


Girls individual results:

1. Josie Olsen, DA, 19:36;

2. Sidda Schuyler, Winner Area, 19:47;

3. Madeline Hursey, F, 20:23;

4. Lindsey Roth, E/P, 20:44;

5. Adaya Plastow, E/P, 20:58;

6. Andrea Vandermeer, DA, 21:04;

7. Shaylee Hoff, DR, 21:08;

8. Jaclyn Laprath, Winner Area, 21:18;

9. Kara Roshone, Canistota, 21:40;

10. Aspen Hansen, DR, 21:57;

11. Maelie Culbert, E/P, 22:05;

12. Elizabeth Hursey, F, 22:10;

13. Hannah Parsley, F, 21:11;

14. Lexy Leischner, E/P, 22:13.40;

15. Aryn Meiners, Winner Area, 22:13.88.

 

The E/P boys finished third in a pretty loaded race with West Central and Burke/South Central placing ahead of E/P.

 

Austin Bartelt and Tanner Hohn were the top two runners for E/P finishing 7th and 12th respectively. 

Boys team scores: 1. West Central, 8; 2. Burke/South Central, 25; 3. Ethan/Parkston, 44; 4. Oldham-Ramona/Rutland, 47; 5. Winner Area, 66; 6. Bon Homme, 73; 7. Dell Rapids St. Mary's, 79; 8. Dell Rapids, 86; 9. De Smet, 88; 10. Flandreau Indian, 88; 11. Flandreau, 106; 12. Mitchell Christian, 107; 13. Viborg-Hurley, 110; 14. McCrossan, 128; 15. McCook Central/Montrose, 128; 16. Garretson, 148; 17. Chamberlain, 158; 18. Parker, 211.

Boys individual results:

1. Braden Peters, WC, 16:07;

2. Kray Person, B/SC, 16:34;

3. Thaniel Schroeder, Freeman Academy, 16:45;

4. Carter Ulrich, WC, 17:29;

5. Caden Ideker, WC, 17:39;

6. Alec Nelson, MC, 17:52;

7. Austin Bartelt, E/P, 17:55;

8. Jackson Liewer, B/SC, 17:57;

9. Tate Tieszen, Canistota, 17:58;

10. Kade Watson, Winner Area, 18:23;

11. Connor Libis, DR SM, 18:25;

12. Tanner Hohn, E/P, 18:29;

13. Jacob Vogel, DR SM, 18:35;

14. Baylor Beck, De Smet, 18:38;

15. Canyon Lowman, DR, 18:40.

 

E/P is scheduled to run at the Augustana Twilight meet on Friday. 

 





  On Facebook
  On Twitter